Solidarni z Ukraią

Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Uwaga! Masz kłopot???! Pamiętaj... Nie jesteś sam.. Zadzwoń!!!!

Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Infolinia: 726 – 611 – 611 codziennie w godzinach 12.00 – 20.00

W kontakcie na Snapchacie i Messengerze (pogadajmytutaj) codziennie w godzinach 20.00 – 00.00

Przed pandemią sytuacja nastolatków była trudna. Teraz mamy do czynienia ze spotęgowaniem problemów dotychczas istniejących oraz z nowymi sytuacjami kryzysowymi wśród młodzieży oraz ich rodziców, wychowawców, nauczycieli.

Istnieje pilna potrzeba wsparcia w obszarach:

  • Stres i wydarzenia o traumatycznym potencjale (zaliczyć do nich można sam fakt wystąpienia pandemii)
  • Dokonywanie samouszkodzeń
  • Myśli, plany i zamachy samobójcze
  • Konflikty i nieporozumienia
  • Straty, w tym rozstania i żałoba
  • Kryzysy wieku adolescencji.

Samorząd Województwa Łódzkiego chce odpowiadać na potrzeby dzieci i młodzieży z województwa łódzkiego. Konieczność pozostania przez dzieci i młodzież w domach, zamknięcie,  brak możliwości wychodzenia, korzystania z aktywności fizycznej, instytucji kultury, ale przede wszystkim brak kontaktu z rówieśnikami. Ciągłe przebywanie z osobami dorosłymi w ograniczonej przestrzeni życiowej.  Wszystkie te sytuacje związane z  brakiem zaspokojenia potrzeb powodują u młodych ludzi frustrację, niechęć do nauki, próby samodzielnego wyjścia z domu.  Nieodnajdywanie się w nowych warunkach może  przyczynić się do powstania lub pogłębienia się np. stanów kryzysu emocjonalnego. Młodzież nie ma z kim porozmawiać o tym co przeżywa, o swoich obawach, o swoim stanie psychofizycznym.  Powstał więc pomysł uruchomienia „szybkiej linii pomocy”. Wielu młodych ludzi w okresie pandemii doświadcza kryzysów, tracąc jednocześnie możliwość odpoczynku poza domem, kontaktu z rówieśnikami, kontynuowania lub uzyskania pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Wiemy, że niektóre poradnie, instytucje, szpitale, prywatne ośrodki uruchomiły telefony interwencyjne, bardzo dobrze, ale jest to pomoc niewystarczająca i obarczona barierami dostępu (np. lękiem nastolatków).

Oferta wsparcia świadczonego w ramach Regionalnego Interwencyjnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży jest komplementarna z istniejącą siecią i ją wzmacnia, ale przede wszystkim wprowadza aktywności dotychczas nieprowadzone – pomoc przez media społecznościowe, telefon czynny w weekend, webinaria.