Solidarni z Ukraią
Aktualności

„Dlaczego grafomotoryka jest tak ważna?”

16/02/2021

„Dlaczego grafomotoryka jest tak ważna?”

Groźnie brzmiące i wyglądające słowo grafomotoryka oznacza nic innego jak umiejętność rysowania i pisania. Pisanie to umiejętność złożona, w której bardzo istotna jest koordynacja wzrokowo – ruchowa  (współpraca oka z ręką) oraz precyzja wykonywanych ruchów. Na prawidłowy zapis graficzny ma wpływ wiele czynników – prawidłowy chwyt narzędzi pisarskich, nacisk podczas pisania /rysowania a także prawidłowa postawa ciała. Oczywiście w procesie pisania niezbędna jest również precyzyjność ruchów dłoni (czyli motoryka mała), którą często można ćwiczyć w formie zabawy (zapraszam do zapoznania się z ćwiczeniami motoryki małej zamieszczonymi we wcześniejszym wpisie.

Dlaczego wykonywanie ćwiczeń grafomotorycznych jest tak ważne? Ponieważ rozwijają one nie tylko umiejętność pisania, ale cały mózg dziecka. Nie chodzi jedynie o ładny charakter pisma i estetyczne prowadzenie zeszytów. Dzieci nie rozwijające zdolności grafomotorycznych mogą częściej mieć problemy z ortografią, interpunkcją, tworzeniem notatek czy przepisywaniem tekstu z tablicy lub podręcznika. Takie nawarstwiające się problemy mogą utrudniać proces zdobywania wiedzy, a przede wszystkim będą zniechęcały dzieci do nauki. Dlatego ćwiczenia grafomotoryczne powinny wykonywać wszystkie dzieci, zarówno te, które lubią rysować i kolorować, nie mają problemów z zapisem graficznym i mieszczeniem się w liniaturze, jak i te które mają w tych obszarach trudności.
 
W załącznikach znajduje się kilka kart pracy z ćwiczeniami grafomotorycznymi, które można wykorzystać w pracy z dzieckiem. Więcej zadań grafomotorycznych można znaleźć na stronach internetowych, do których zamieszczam linki poniżej.


https://eduzabawy.com/karty_pracy/grafomotoryka/
https://mojedziecikreatywnie.pl/pobieranie/
http://bystredziecko.pl/grafomotoryka-rysowanie-po-sladzie/
http://blog-de-aprendizagem.blogspot.com/2011/10/grafimania-2-atividades-de-coordenacao_10.html?m=1
https://www.kolorowe-obrazki.pl/tag/cwiczenia-grafomotoryczne-karty-pracy/
http://ppzywocice.krapkowice.pl/download/attachment/2469/grafomotoryka.pdf

 

Opracowała
Izabela Sudowska
Psycholog

 

W załączeniu również materiały do pobrania.

Do pobrania

Litery i cyfry grafomotoryka
Pobierz plik .pdf
Grafomotoryka kredka uczy
Pobierz plik .pdf
Ćwiczenia grafomotoryczne Beata Kozyra
Pobierz plik .pdf
Wstecz