Solidarni z Ukraią
Aktualności

NOWOŚCI W PORADNI - terapia miofunkcjonalna i diagnoza funkcjonalna widzenia.

17/02/2022

1. Terapia miofunkcjonalna


Pani mgr Ewa Dorożyńska, logopeda w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brzezinach jest od niedawna certyfikowanym specjalistą diagnozy i terapii zaburzeń miofunkcjonalnych "Mio" z języka greckiego - mięsień. Miofunkcjonalny - dotyczący funkcji mięśni, szczególnie mięśnia okrężnego ust i mięśni twarzy. Miofunkcjonalna terapia jamy ustnej jest jedną z form terapii twarzy, obejmującą ćwiczenia i stymulację, które z jednej strony mogą hamować nieprawidłowe schematy ruchowe, z drugiej zaś wzmacniać właściwą czynność mięśni w układzie ustno-twarzowym.Dzięki temu oprócz standardowej terapii logopedycznej, w naszej placówce istnieje możliwość skorzystania z profesjonalnej terapii miofunkcjonalnej wg założeń Anity M. Kittel. 

 

Zainteresowanych zapraszamy do lektury artykułu zamieszczonego w aktualnościach na naszej stronie internetowej i kontaktu z terapeutą.

2. Diagnoza Funkcjonalna  Widzenia.  

 

Badanie funkcji wzrokowych stanowi część prowadzonej  w poradni diagnozy pedagogicznej i jest przeprowadzane u uczniów, którzy przejawiają trudności w czytaniu, mają obniżoną grafikę pisma, popełniają błędy podczas przepisywania, charakteryzują się wolnym tempem pracy, obniżoną sprawnością ruchową oraz słabą koncentracją uwagi. Wynikiem badania jest:    


-wskazanie czy i jakie trudności u dziecka wystepują,    
-w razie potrzeby wskazanie odpowiedniego specjalisty do dalszej diagnozy i terapii (okulista, ortoptysta, optometrysta),     
-wyjaśnienie w jaki sposób zauważone w badaniu przesiewowym problemy mogą przekładać się na trudności szkolne badanego ucznia.

 

W  sytuacji stwierdzonych  u ucznia zaburzeń funkcji wzrokowych, na podstawie wyników badań i zaleceń okulisty/optometrysty,   poradnia   prowadzi  proces terapeutyczny w ramach terapii pedagogicznej/ terapii widzenia. Badanie prowadzi pedagog, pani mgr Anna Chruślińska-Kozieł, zapraszamy do kontaktu.

Wstecz