Solidarni z Ukraią
Aktualności

Polecane strony internetowe dla dzieci

17/02/2022

Dzieci coraz więcej czasu spędzałyby przed telewizorem albo monitorem komputera. Trudno im tego całkowicie zabronić, bo przecież w XXI wieku technologie stają się nieodłączną częścią naszego życia, stanowią  źródło rozrywki, komunikacji, informacji i nauki.


Jak zainteresowanie dziecka tym, co widzi na ekranie laptopa przełożyć na coś pozytywnego?
Proponujemy wykorzystać platformy edukacyjne, czyli nauka, ale jednak w formie innej niż ta szkolna.


Mamy do dyspozycji wiele miejsc online, dzięki którym dziecko z chęcią nauczy się języków obcych, matematyki, ortografii, historii itp.  Oto nasze propozycje:

https://www.maluchy.pl/zabawy
portal dla rodziców pełen inspiracji i pomysłów – zabawy edukacyjne, twórcze, ruchowe, towarzyskie,


https://worekpelenpomyslow.blogspot.com/
propozycje głównie dla przedszkoli i terapii,


https://zpe.gov.pl/
serwis dla dzieci i młodzieży zawierający materiały edukacyjne z większości przedmiotów. Do każdego tematu udostępniony jest film pozwalający usystematyzować wiedzę oraz ćwiczenia


https://eduzabawy.com/
strona internetowa z bazą darmowych karty pracy, scenariuszy, dekoracji i pomysłów na prace plastyczne z dziećmi. Jest tam też zbiór ciekawych gier edukacyjnych np. wykreślanki,  memory, puzzle matematyczne, podpisywanie obrazków czy gry logiczne.


https://www.eprzedszkolaki.pl/
to miejsce stworzone do pracy i zabawy z dziećmi w wieku przedszkolnym, publikowane są tam zarówno materiały do druku, jak i multimedialne gry edukacyjne i ćwiczenia do pracy online

http://www.domowyprzedszkolak.pl/ 

inspiracje do zabaw z dzieckiem,  materiały edukacyjne,  kolorowanki i szablony do pobrania., linki do gier edukacyjnych i materiałów video.,


https://zdobywcywiedzy.pl/
nauka poprzez zabawę, ćwiczenia, zadania, gry i quizy edukacyjne z języka polskiego, matematyki, przyrody, języka angielskiego.


https://www.youtube.com/channel/UC41yk8w55ZRGfIDmhOPxL0g?view_as=subscriber
lekcje rysowania dla dzieci,


https://pl.khanacademy.org/
materiały złożone z filmów, ćwiczeń i artykułów wspomagają naukę matematyki, przedmiotów przyrodniczych, programowania i wielu innych dziedzin


https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje
rządowy serwis, który ma wspomóc uczniów, nauczycieli i rodziców w temacie edukacji online,


https://pisupisu.pl/
gry z edukacji polonistycznej, dla przedszkolaków i uczniów


https://www.mac.pl/flipbooki
akcja wydawnictwa MAC, które wspierając edukację online w tym trudnym czasie, bezpłatnie udostępniło swoje zasoby, akcja jest świeża, materiały będą dodawane sukcesywnie, ale to adres, który zdecydowanie warto odwiedzać.


https://lektury.gov.pl/
portal przydatny zwłaszcza gdy nie można pójść do biblioteki po szkolną lekturę, książki w formie ebooków dostępne są bezpłatnie,


https://wolnelektury.pl/
 strona z książkami w formie ebooków i audiobooków, wśród ponad pięciu tysięcy tytułów znajdują się nie tylko lektury szkolne, więc jeśli w domu wszystko już przeczytane, także rodzice mogą z powodzeniem zaglądać do serwisu,


https://www.dyktanda.net/
portal z dyktandami dla dzieci z klas I-III. znajdziecie tam też podstawowe zasady poprawnej pisowni oraz zgadywanki ortograficzne,


https://dysleksjarozwojowa.pl/
portal skierowany jest do uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych,


https://matematykadladzieci.pl/
program wspomagający naukę dzieci z zakresu podstawowych zagadnień matematycznych takich jak liczenie, dodawanie, odejmowanie, porównywanie liczb oraz tabliczka mnożenia.


https://matzoo.pl/
gry, zadania i karty pracy z matematyki, dla przedszkolaków i nastolatków,


https://szaloneliczby.pl/
sprawdziany, ćwiczenia i gry matematyczne dla uczniów szkół podstawowych i średnich,


http://www.batmat.pl/
nauka matematyki dla uczniów szkół średnich,


https://www.superbelfrzy.edu.pl/gry-edukacyjne/matematyczne/zadania-matematyczne/
zadania matematyczne, webinaria, robotyka,


https://www.megamatma.pl/uczniowie/powtorka-z-podstawowki
matematyka dla uczniów szkół podstawowych, powtórki, zadania, ćwiczenia


https://pistacja.tv/
wideo lekcje z matematyki, fizyki, biologii i chemii,


https://www.quizme.pl/
zabawa w formie quizów i zagadek z wielu dziedzin wiedzy. Jest tam podział na klasy. Dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej znajdą dla siebie po kilkadziesiąt quizów i zagadek.


http://muzeum.anatomia.umlub.pl/
wirtualne muzeum anatomii człowieka,


https://world-geography-games.com/pl/
gry geograficzne,


https://www.toporopa.eu/pl/
strona dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o Europie


https://online.seterra.com/p
tekstowe i graficzne testy z geografii, które pomogą w nauce kontynentów, państw ich stolic czy flag, plusem jest dużo pracy z mapą


http://dzieciecafizyka.pl/
fizyka dla dzieci


https://www.youtube.com/channel/UCfYPjDbhT01HYwvCIC29tVg
kanał dla tych, którzy kochają chemię lub za nią nie przepadają, ale muszą zrozumieć.


http://krokotak.com/
zabawy kreatywne


https://adamedsmartup.pl/
serwis dla pasjonatów, którzy zamiast oglądać śmieszne filmiki z kotami na youtube, wolą poznawać tajniki chemii, biologii i fizyki, do wyboru  artykuły, filmy oraz doświadczenia.


https://www.youtube.com/user/naukatolubie
ciekawostki fizyki i chemii w naturze albo w… kuchni. Do tego garść informacji  biologii, trochę historii. Wszystko podane w sposób całkiem przyswajalny przez fizyka – Tomasza Rożka,

Wycieczki wirtualne, miejsca, które warto pokazać dzieciom:


http://www.parkminiatur.com/ - Park Miniatur w Inwałdzie, słynne budowle odtworzone w skali 1:25. między innymi Koloseum, Sfinks, wieża Eiffla, Wielki Chiński Mur, Big Ben.


http://www.park-ogrodzieniec.pl/ - Park Miniatur Ogrodzieniec jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można zobaczyć rekonstrukcje legendarnych zamków i warowni Jury Krakowsko-Częstochowskiej.


http://www.planetarium.torun.pl/ - planetarium w Toruniu, można zobaczyć kulę ziemska z perspektywy kosmosu a w Orbitarium skorzystać z urządzeń-zabawek; zasiąść za sterami sondy kosmicznej i własnoręcznie uruchomić odrzutowe silniki.


http://www.kopalnia.pl - kopalnia soli w Wieliczce, turystom udostępniono 3,5 km podziemnych chodników na głębokości 64-135 m. W wyrobiskach są kaplice,: najpiękniejsza św.Kingi, podziemne jeziora, rzeźby i urządzenia sprzed setek lat.


http://www.juraparkbaltow.pl/ -Bałtowski Kompleks Turystyczny. Park Dinozaurów w Bałtowie to prawdziwy Dino Park pełen realistycznych dinozaurów sprzed milionów lat. Park. Ścieżki spacerowe podzielone są na odcinki, które reprezentują kolejne epoki geologiczne Ziemi, od kambru, do momentu pojawienia się człowieka w neolicie. Na terenie parku znajduje się również muzeum, w którym wystawione są skamieniałości z okresu jurajskiego, w tym między innymi tropy dinozaurów, znalezione w innych miejscowościach regionu świętokrzyskiego.


http://www.kadzidlowo.pl/ - Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, można z bliska przyjrzeć się wilkom, rysiom, żurawiom czy bizonom, pogłaskać daniela lub konika polskiego. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem.


http://www.fokarium.pl/ - Fokaruim na Helu, mieszka tu kilka fok szarych, karmienie odbywa się o godz. 11.00 i 14.00 i w sezonie letnim dodatkowo o 17.00. Przy fokarium istnieje muzeum z wystawą "Ssaki naszego morza".


http://www.panoramaraclawicka.pl/ - Panorama Racławicka we Wrocławiu. Ma 114 m długości, tworzy zamkniety krąg, u którego stóp usypano sztuczny teren co wraz ze specjalnym oświetleniem przenosi widza w inny czas.


http://www.lesnygrod.pl/ - Leśny Gród w Milówce koło Żywca, magiczny zakątek obsadzony ciekawą roślinnością i ozdobiony drewnianymi rzeźbami o tematyce słowiańskiej oraz nawiązujących do kultury Majów, Azteków i Inków, a także postaci zaczerpniętych z baśni. W grodzie żyje wiele zwierząt : pawie, bażanty chińskie i tybetańskie, strusie emu, króliki i kozy miniaturowe. Dla dzieci przygotowany jest ciekawy plac zabaw.


http://www.bpn.com.pl/ - żubry w Białowieży, stado liczy około 400 sztuk i swobodnie żyje w rezerwacie będącym częścią Białowieskiego Parku Narodowego.


http://www.lesnypark.pl/ - Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu w Beskidzie Śląskim, można podziwiać, głaskać i karmić dziką zwierzynę. inne atrakcje to stacja ptaków drapieżnych, plac zabaw i bajkowa aleja.


Opracowała mgr Anna Chruślińska-Kozieł.

Wstecz