Solidarni z Ukraią
Aktualności

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

28/02/2022
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?


W związku z aktualną sytuacją w Europie magazyny psychologiczne „Charaktery”,  ,,Małe charaktery”  wraz z platformą „Zaufany Terapeuta” zaprosiły do udziału  rodziców  i nauczycieli w  webinarze ekspertów, którzy odpowiadali m.in. na pytania:

- Jak rozmawiać z dziećmi o tych trudnych wydarzeniach?
- Jak odpowiadać na trudne pytania dzieci o wojnie na Ukrainie?
- W jaki sposób wspierać odporność psychiczną dzieci w dobie aktualnych wydarzeń na świecie?
-  Jak reagować w klasie ? Co może zrobić nauczyciel?
- Czy oglądać przy dzieciach wiadomości, czy lepiej nie?
- Jak wytłumaczyć dziecku sytuację i uspokoić je, skoro sami czujemy niepokój?
- Jak wspierać swoje zdrowie psychiczne i nie przekładać własnych lęków na dzieci?

Na te i inne pytania odpowiadały:

Małgorzata Swędrowska – pedagożka i edukatorka, wykładowca akademicki. Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, autorka koncepcji czytania wrażeniowego i książek dla dzieci.


dr Magdalena Śniegulska – doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, absolwentka psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Szkole Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytecie SWPS, w Katedrze Psychologii Klinicznej i Zdrowia.   

Webinar odbył się 27 lutego  2022r. i nadal można go odsłuchać pod poniższym linkiem:

https://www.facebook.com/events/256811143283038/

Zapraszamy

Polecamy również  książkę: Stało się coś złego. Jak sobie radzić ze złymi  wiadomościami autorstwa dr Dawn Huebner specjalizującej się w psychologii dzieci i młodzieży. 

 


Dzieci, podobnie jak dorośli, mają swoje zmartwienia. Czasem mimowolnie docierają do nich złe wiadomości, które starają się zrozumieć na swój sposób. Zdarza się jednak, że nie ze wszystkim mogą sobie poradzić same.

W takiej sytuacji warto sięgnąć po książkę: Stało się coś złego. To poradnik zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, dzięki któremu dowiedzą się:

- Jakich słów użyć, rozmawiając o dotkliwych doświadczeniach?
- Jak pomóc dzieciom zrozumieć trudny przekaz?
- Jak wesprzeć je w zrozumieniu swoich obaw i zmartwień?

Niniejsza książka wspomoże rodziców, opiekunów i nauczycieli w prowadzeniu rozmów o ludzkich tragediach, poważnych światowych wydarzeniach czy zagrożeniach środowiska. Stało się coś złego pozwoli przejąć kontrolę nad tym, o których wydarzeniach należy rozmawiać i ile informacji przekazywać dziecku. Przede wszystkim jednak publikacja ta nauczy dzieci radzenia sobie z zamartwianiem się, strachem, lękami czy smutkiem; pomoże również zachować poczucie bezpieczeństwa, optymizmu i siły.

 

Oprócz zagadnień teoretycznych, książka zawiera też mnóstwo praktycznych ćwiczeń i porad, które dzieci będę mogły samodzielnie stosować w swoim życiu.


Dr Dawn Huebner jest psycholożką z wieloletnim doświadczeniem, a także autorką wielu książek, m.in. wydanej w 2021 roku – Przechytrzyć zmartwienia. Jak radzić sobie z lękami.


Powyższy opis pochodzi z czasopisma Małe Charaktery

Wstecz