Solidarni z Ukraią
Aktualności

Kiedy badać wzrok dziecka?

03/03/2022

Nie ma wieku idealnego na pierwszą poważną wizytę u okulisty. Dziecko tuż po urodzeniu i w krótkim okresie po narodzinach jest badane przez lekarzy okulistów. W domu rodzice nie zawsze sprawdzają czy ze wzrokiem maluszka wszystko jest w porządku. Dziecko, które cały czas leży patrząc zwykle przed siebie może wcale nie ujawniać objawów wady wzroku. To właśnie dlatego warto z dzieckiem w każdym wieku, przynajmniej raz na pół roku wybrać się profilaktycznie na konsultację okulistyczną . Pierwsze profilaktyczne badanie wzroku dziecko powinno przejść pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia,  pod warunkiem, że nie ma wskazań do wcześniejszej wizyty. W sytuacji, gdy jedno z rodziców ma zeza lub wadę wzroku badanie u dziecka należy przeprowadzić jak najszybciej, najlepiej już pierwszym roku  życia dziecka. Kolejne badania wzroku powinno przeprowadzić się u dziecka dwuletniego, następnie czteroletniego, sześcioletniego i bezpośrednio przed pójściem do szkoły. Podczas tzw. bilansu zdrowia dziecka  pediatra lub lekarz rodzinny sprawdza wzrok.

 

Dziecko, stojące w odpowiedniej odległości od tablicy z zasłoniętym okiem ma za zadanie odpowiedzieć, co na niej widzi. Jest to więc proste badanie, które ma na celu przede wszystkim stwierdzić czy dziecko dobrze widzi z daleka. Regularne badanie wzroku w pierwszych latach życia dziecka jest niezwykle ważne. Nierozpoznana, a wiec i nieleczona wada może doprowadzić do zeza lub niedowidzenia. Pamiętajmy, że dziecko nie jest świadome, że widzi źle, nie poinformuje nas, że widzi nieostro, że obrazy widzianych przedmiotów zamazują się.


Rozpoczęcie nauki w szkole jest takim momentem w życiu dziecka, w którym wzrok odgrywa szczególnie ważną rolę. Aby dziecko radziło sobie ze szkolnymi obowiązkami, musi dobrze widzieć zarówno tablicę  jak tekst czytany w podręczniku i litery zapisywane w zeszycie. Trzeba mieć na uwadze, że niewykryta, a co za tym idzie nieskorygowana wada wzroku może być przyczyną problemów w nauce, zaburzeń koncentracji i rzutować na całym jego późniejszym życiu.


Kiedy nasze dziecko:


- ma problemy z nauką- niechętnie czyta, słabo rozumie przeczytany tekst, gubi linie podczas czytania lub przepisywania, gdy przy pisaniu pomija litery, myli je, wychodzi poza linię, jest   senne podczas czytania,
- słabo się koncentruje,
- skarży się na bóle głowy i oczu,
- ma problem z uprawianiem sportów,
- myli lewą i prawą stronę ciała,
- jest nienaturalnie zmęczone po intensywnej pracy wzrokowej,  ma chorobę lokomocyjną   
czas na wizytę u optometrysty! 


Optometrysta oprócz doboru odpowiednich szkieł korekcyjnych zajmuje się udzielaniem porad z zakresu ćwiczenia oczu służących koordynacji ruchów gałek ocznych i skupieniu oczu.

Opracowała Anna Chruślińska-Kozieł.

Wstecz